Hasta la vista |
Podívejme se raději, co dál s počítačem, na kterém běželi Visty. Co tyto staré počítače zvládnou?
Pokud počítač utáhl Vistu, neznamená to, že utáhne desítky
Ačkoliv je Windows 10 poměrně svižný systém, počítá s moderními procesory. Proto na staré počítače nebudeme cpát Windows 10, ale nainstalujeme něco lehčího.
Nejideálnějším kandidátem je nějaká odlehčená verze systému Linux. Obecně mohu doporučit osvědčené Xubuntu 16.04 s dlouhodobou podporou. A pokud máme 64 bitový procesor, zvolíme 64 bitovou variantu. 64 bitový operační systém je svižnější, než 32 bitový. Je to ověřený fakt, který byl mnohokrát testován.
Předsudky vůči Linuxu
Mnoho lidí se domnívá, že systémy založené na Linuxu jsou pouze pro ǧeeky, ajťáky, uhrovaté studenty či sociální případy. Není to pravda. Jedná se o komplexní systém, který je vhodný i pro začínající uživatele, s dostatečnou a kvalitní programovou výbavou. To, že je na Linux (a i to uživatelsky přívětivé Xubuntu zadarmo a legálně dostupné obrovské množství kvalitního softwaru je jen třešinkou na dortu, která potěší každého uživatele.
S Xubuntu získáte systém:
- legální pro soukromé i podnikatelské použití
- uživatelsky přívětivý
- svižný
- s aktualizacemi zdarma
- softwarem zdarma
- často fungující tzv. out of the box
- bezpečný
- jednoduchý a chytrý
- moderní
- s nepřebernými možnostmi využití
Počítač může být po omlazení operačního systému:
- rychlejší než dosud
- bezpečnější (již žádné virové nákazy)
- přehlednější
- hezčí
- chytřejší
- nastavitelnější
- oblíbeným pomocníkem v domácnosti
- multimediálním centrem
- zařízením, které vás, vaše děti či vnoučata může učit
Kdybych mněl vypíchnout jednu věc, která se mi na něm líbí nevíce, tak je to způsob správy softwaru. Windows 10 přišla s centrem softwaru, ale podobné centrum softwaru používají Linuxové systémy typu Xubuntu, Ubuntu a Debian snad už od začátku. Software je možné instalovat několika různými způsoby, ať už ručně, přes příkazový řádek programy apt, aptitude, či přes klasickou aplikaci, podobné té, kterou znáte například z Windows 10 či Androidu.
Mám rád počítače a moderní technologie, Linux, zejména Ubuntu, Debian a CentOS. Pracuji jako externí systémový inženýr (samozřejmě Linux) v dvoupísmenkové bance, kde mám pod palcem cca 6000 serverů. Privátně se starám o několik webových serverů, například zpravodajský investiční portál Centrum investic, který je můj, a také příležitostně o nějaký ten eshop.